Pożywne śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jak je przygotować, by stanowiło pełnowartościowy posiłek?
Wszyscy wiemy, że dziecko nie powinno rozpoczynać dnia bez śniadania. Dzieci jedzące śniadania rzadziej opuszczają zajęcia szkolne, nie cierpią na bóle brzucha spowodowane głodem i mają więcej energii, są skoncentrowane, kreatywne i efektywnie rozwiązują problemy i zadania.
Nieregularne jedzenie śniadań przez dzieci zwiększa ryzyko pojawienia się u nich nadwagi i otyłości, a także wystąpienia w przyszłości chorób takich jak cukrzyca czy hipercholesterolemia.
SKŁAD IDEALNEGO ŚNIADANIA
Do funkcjonowania mózgu niezbędna jest glukoza, dlatego śniadanie powinno zawierać stopniowo trawione węglowodany złożone, by jednostajnie dostarczać energii do każdej komórki układu nerwowego. Poza białym pieczywem, warto też do posiłku dziecka wprowadzać produkty pełnoziarniste, takie jak chleb żytni, bułeczki z ziarnami lub płatki zbożowe (owsiane, żytnie, kukurydziane) – są one źródłem nie tylko węglowodanów złożonych, ale i błonnika zapewniającego uczucie sytości na długi czas.
Nie zapominajmy też o białku. To podstawowy materiał budulcowy organizmu, dlatego do śniadania nie powinno zabraknąć mleka, jogurtu naturalnego, maślanki lub kefiru – w formie np. pysznego koktajlu. Jeśli dziecko woli kanapki – przygotujmy je z chudą wędliną lub jajami.
Do skomponowania pełnowartościowego posiłku niezbędny jest również tłuszcz, w postaci np. niewielkiej ilości masła lub wysokiej jakości margaryny miękkiej. Tłuszcze omega 3 zapewnią pasty z tłustych ryb morskich, a nienasyconych tłuszczów dostarczą orzechy i nasiona (jako dodatek np. do musli).
Nie zapominajmy o owocach i warzywach, które powinny znajdować się w każdym posiłku dziecka. Warzywa zwiększą wartość odżywczą i walory smakowe kanapek, a owoce świetnie się sprawdzą jako baza koktajli.
Zadbajmy, by codzienne śniadania były pełnowartościowe, skomponowane z różnorodnych produktów zawierających składniki niezbędne dziecku do intensywnego wysiłku umysłowego w szkole.