Jak to się właściwie zaczęło?

Początki działalności firmy Lidl są związane z losami rodziny Schwarzów. To właśnie ta rodzina w pierwszej połowie XX wieku założyła w niemieckim mieście Heilbronn hurtownię artykułów kolonialnych i owoców egzotycznych. W 1930 roku do biznesu dołączył się Józef Schwarz. Jego wkład w rozwój firmy był bardzo duży. Dzięki niemu firma zwiększyła swój asortyment i stała się hurtownią artykułów spożywczych. Zmianie uległa także nazwa firmy - z dotychczasowej Südfrüchte Großhandlung Lidl & Co na Lidl & Schwarz Lebensmittel-Sortiments-Großhandel. 

Pierwsze sklepy sieci Lidl

Firma przez szereg lat funkcjonowała na rynku lokalnym tylko jako hurtownia, a jej właściciele nie mieli w zamiarze rozpoczynać sprzedaży detalicznej. Zmiany pojawiły się w latach 60 XX wieku. Schwarzowie postawili na zupełnie nowe kierunki rozwoju firmy, a ich efektem stało się otwarcie w Backnang pierwszego sklepu ze sprzedażą detaliczną pod nazwą Handelshof. Niemniej jednak największym przełomem stał się początek lat 70.

leroy merlin zielona góra

Wtedy to właśnie w działalność przedsiębiorstwa zaangażował się syn Josefa Schwarza -Dieter. Już w 1973 roku otworzył on pierwszy sklep Lidl. W kolejnych latach Lidl zdecydowanie zwiększył swój asortyment, bowiem dostępne stały się artykuły codziennej potrzeby, dzięki czemu stał się jedną z pośród czołowych na rynku niemieckim marek. W 1977 roku w skład sieci wchodziły 33 placówki. W latach 80 było to już 300 sklepów na terenie Niemiec. 

Rozwój na skalę światową 

Dzisiaj Lidl to bardzo wyjątkowa sieć, którą docenia się w całej Europie. Rozwój międzynarodowy przedsiębiorstwa rozpoczął się w 1990 roku i trwa po dzień dzisiejszy. Pierwsze sklepy zagraniczne zostały otwarte we Francji. Potem pojawiły się w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, w tym w Polsce, w którym marka Lidl obecna jest od 2002 roku. Dzisiaj Lidl posiada ponad 550 sklepów w Polsce, jak i ok. 10 tysięcy w 26 innych krajach. Od samego początku nastawiony jest na wysoką jakość oferowanych produktów, prostotę działania, jak i zorientowanie na klienta i dobranie jak najlepszych pracowników. Zobacz nową ofertę  leroy merlin zielona góra

Socialmedia

Warte uwagi

Po wakacje do Lidla. Firma wprowadza ofertę...

Najtańszą ofertą będzie Zakopane w cenie 309 złotych, a najdroższą wycieczka na Kilimandżaro, bowiem za cenę 11 tysięcy złotych. Nie tylko światowe marki, nie tylko smaki świata, ale...